Для громадських активістів Півдня України доступні правові та безпекові консультації

14 Травня 2024
Для громадських активістів Півдня України доступні правові та безпекові консультації
14 Травня 2024

На базі ресурсних центрів для неурядового сектору, які працюють на рівні невеликих громад Одеської, Миколаївської та Херсонської області, громадським активістам та волонтерам надаються правові та безпекові консультації. За два з половиною місяці роботи центрів, надано 130 правових та 18 безпекових консультацій. У 78% допомога надавалась під час особистого прийому правниками в офісах ресурсних центрів або на виїздах. Третина звернень надійшла від представників зареєстрованих громадських організацій та благодійних фондів, інші запити отримані від громадських активістів, волонтерів та проактивних мешканців громад. Також за цей період центрами підготовлено 12 правових консультацій, найбільш популярні з яких торкались питань набуття громадським об’єднанням власності та функціонування реєстру волонтерів.


Ресурсні центри для місцевого неурядового сектору відкрились в середині лютого 2024 року та працюють в невеликих громадах – місті Рені Одеської області, місті Вознесенськ Миколаївської області та селищі Білозерка Херсонської області. Один з напрямків діяльності центрів - це надання сервісних правових, інформаційних та експертних послуг. Експерти центрів надають правові консультації щодо громадської діяльності в умовах війни та воєнного стану та допомогу щодо впорядкування внутрішніх документів організацій. З метою посилення спроможності представників місцевого неурядового сектору працювати в умовах підвищеної фізичної та інформаційної небезпеки, в центрі доступні консультації з безпечного поводження та розробка для зацікавлених організацій загальних та спеціальних протоколів безпеки.


З початку діяльності ресурсних центрів в середині лютого 2024 року, за два з половиною місяці надано 130 правових та 18 безпекових консультацій. У 78% допомога надавалась під час особистого прийому правниками в офісах ресурсних центрів або на виїздах. Активність регіональних центрів щодо надання правових та безпекових консультацій практично однакова - Вознесенським центром надано 55 консультацій, Ренійським центром - 48 консультацій, Білозерським центром - 45 консультацій. Більшість безпекових консультацій (15) надано Білозерським ресурсним центром, що обумовлено складними безпековими умовами, в яких працює громадський сектор громади на Херсонщині. Правниками ресурсних центрів було підготовлено та поширено переважно через соціальні мережі 12 правових консультацій для представників неурядового сектору. Найбільш популярні консультації «Чи може громадське об’єднання мати власність і хто нею розпоряджається» та «Реєстр волонтерів: як туди потрапити та чи це обов’язково для усіх волонтерів?» зібрали разом понад 400 залучень в мережі Фейсбук.


Близько третини звернень (48) надійшла від представників зареєстрованих громадських організацій та благодійних фондів, інші запити отримані від громадських активістів, ініціативних груп, волонтерів, журналістів та проактивних мешканців громад. Перевага звернень неформалізованих ініціативних груп та окремих громадських активістів підкреслює специфіку неурядового сектору в невеликих громадах в умовах повномасштабної війни. Інша особливість - 78% звернень за правовою та безпековою допомогою отримано від жінок, які через інструменти громадського активізму та волонтерську роботу прагнуть підтримати громади та їх мешканців. Стосовно категорії звернень, більшість запитів торкалось різних аспектів реєстрації неурядових організацій, здійснення статутної діяльності, а також використання інструментів громадського активізму.


Так, до Вознесенського ресурсного центру підтримки місцевого неурядового сектору звернувся Сергій Пилипенко, місцевий активіст Бузької територіальної громади Миколаївської області, якого цікавили питання створення громадської організації та її офіційної реєстрації. Антоніна Спіян, представниця громадської організації «Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Новоодеської громади Миколаївської області, звернулась з питанням зміни голови громадської організації у зв'язку з його смертю. До Ренійського ресурсного центру за правовою допомогою щодо особливостей надання психосоціальної допомоги вразливим групам людей та можливої участі у таких процесах органів місцевого самоврядування, звернулася ВПО, місцева активістка Татарбунарської громади Одеської області Ольга Морозова.


Як демонструє статистика звернень, близько 28% запитів за правовою допомогою торкались різних аспектів реєстрації громадської організації - з чого починати цей процес, хто може бути засновником та скільки їх має бути, які документи і куди подаються. Дві ініціативні групи, які звертались за консультаціями щодо реєстрації громадської організації – вже офіційно зареєструвались у квітні 2024 року. Також громадських активістів турбували питання бухгалтерського обліку, адже у новостворених організаціях бухгалтери не мають досвіду оперування грантовими коштами, а у представників ініціативних груп взагалі відсутній бухгалтерський досвід. Декілька звернень стосувались можливості включення до реєстру волонтерів, а також розʼяснення нових правил завезення гуманітарної допомоги. Згідно з порадами правників ресурсних центрів, декілька волонтерів прийняли рішення про звернення до Державної податкової служби із заявою про включення їх до реєстру волонтерів. В іншому випадку правники ресурсного центру допомогли представникам волонтерської спільноти працювати в Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги.


Для отримання правової, інформаційної та експертної допомоги з питань діяльності неурядових організацій, громадських активістів та волонтерів, звертайтесь до координаторок ресурсних центрів:

 

·        Ренійський ресурсний центр, Одеська область (працює на базі громадської організації «Регіональний аналітичний центр»): Марія Пісковець, 0689213861, mpiskovec64@gmail.com

·        Вознесенський ресурсний центр, Миколаївська область (працює на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку»): Вікторія Савчук, 0665043006, savchuk@aer.net.ua

·        Білозерський ресурсний центр, Херсонська область (працює на базі громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку»): Катерина Оксенюк, 0950874860, bilozerka.center@gmail.com

 

*   *   *

 

Регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот створені та працюють як інституційні осередки розбудови неурядового сектору та підтримки соціальної згуртованості на місцевому та регіональному рівні, в рамках партнерської ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».

 

Пресслужба Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України

м. Вознесенськ, вул. Пушкінська,3/35

+38(05134)3-22-50
  
+38(098)333-22-50
  
+38(099)333-22-50