Поширення позитивного досвіду запровадження інструментів фінансової підтримки ОСББ

    Термін реалізації: липень – грудень 2013 р.
    Проблема, на вирішення якої спрямовано проект:
    Сьогодні все частіше говориться про необхідність залучення коштів в ОСББ для проведення поточних та капітальних ремонтів, запровадження енергозберігаючих заходів та проведення робіт з благоустрою. Адже житловий фонд країни знаходиться в такому жахливому стані, який не дозволяє чекати поки співвласники будуть власними силами здійснювати модернізацію будинку. А енергозберігаючі заходи настільки затратні, що самостійно накопити на них майже не можливо і краще виконувати такі роботи в борг, який потім повертати в тому числі за рахунок економії.
    Вже навіть робляться перші кроки в цьому напрямку – комерційні банки проявляють ініціативу, створено державний фонд пільгового кредитування. Але нажаль більшість ОСББ особливо з невеликих міст, ще не готові (інституційно) працювати з комерційними банками та державними програмами, враховуючи складність процедур і відсутність досвіду.
    Наша організація поділилася актуальним для сьогодення і унікальним для України досвідом створення на локальному рівні незалежного Фонду підтримки ОСББ (Револьверного фонду) – як інструменту фінансової та інституційної підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).
    Револьверний фонд вирішує дві основі проблеми:
    1. Низький рівень інституційної спроможності ОСББ - через приведення у відповідність до норм законодавства діловодства, бухгалтерії та процесу прийняття рішень; підвищення компетентності правління та ревізійної комісії; спонукання до підготовки економічно обґрунтованих кошторисів та підвищення рівня взаємодії між співвласниками будинку.
    2. Сприяє проведенню поточних та капітальних ремонтів, запровадженню енергозберігаючих технологій, підвищенню рівня благоустрою та комфортності проживання в багатоквартирному будинку.
    3. Тому створення локальних Фондів підтримки ОСББ, які по спрощеній процедурі надавали б поворотну фінансову допомогу ОСББ та поряд з тим реалізовували програми інституційного розвитку ОСББ - є дуже актуальними на сьогодні. Саме вони можуть зробити вагомий вклад в вирішення поточних проблем ОСББ та підготує їх до залучення додаткових коштів.
    Мета проекту:
    Розвиток мережі локальних Фондів підтримки ОСББ через поширення позитивного досвіду серед зацікавлених організацій з різних регіонів України.
    Завдання проекту:
   1. Провести триденний семінар-обмін та поширено інформацію серед 20-25 представників про механізм стимулювання інституційного розвитку та покращення інфраструктури ОСББ.
   2. Розповсюдити досвід створення та функціонування Фонду підтримки ОСББ серед зацікавлених організацій з усіх регіонів України, шляхом проведення триденного семінару-обміну.
   3. Сприяти розвитку мережі локальних Фондів підтримки ОСББ через формування групи зацікавлених організацій та проведення з ними спільної роботи по формуванню концепції та плану створення подібних Фондів в інших регіонах України.
    В ході реалізації проекту зроблено:
   - Проведено триденний семінар-обмін та поширено інформацію серед 20-25 представників про механізм стимулювання інституційного розвитку та покращення інфраструктури ОСББ.
   - В більш ніж 15 населених пунктах з різних регіонів України розпочалася діяльність по запровадженню револьверного фінансування в своїх населених пунктах;
   - Представники асоціацій ОСББ, громадських організацій, ресурсних центрів, ОСББ та ЖБК в містах, селах і селищах підвищують свою можливість ефективно впливати на покращення умов проживання мешканців багатоквартирних будинків, через підвищення рівня компетентності членів правління та ревізійних комісії ОСББ, дотримання ними вимог Статутів та законодавства в ході ведення поточної діяльності ОСББ та врахування ними в тарифах затрат на поточні і капітальні ремонти;
   - В населених пунктах учасників семінару асоціації ОСББ та громадські організації на базі яких буде створено Фонд, сприятимуть проведенню поточних та капітальних ремонтів, запровадженню енергозберігаючих технологій, підвищенню рівня благоустрою та комфортності проживання в багатоквартирному будинку.
   - За допомогою Програми семінару-обміну в процесі спілкування та консультування через on-line, Google +, Skype конференції, в соціальних мережах «Pro osbb» і «facebook» створено неформальне об’єднання активістів громадських організацій, ОСББ та ЖБК із різних регіонів України які спільно співпрацюють, обмінюються інформацією, позитивним досвідом роботи по впровадженню фонду підтримки ОСББ на локальному рівні;
   - 20 учасників по закінченню семінару-обміну, надають методичну, консультаційну та інформаційну підтримку по запровадженню револьверного фінансування іншим місцевим активістам громадських організацій, ОСББ та ЖБК в своїх населених пунктах;
   - Збільшилась довіра до ОСББ як форми управління багатоквартирним будинком в містах, селах і селищах;
   - Прискорюються темпи реформування житлово-комунального господарства через підвищення кількості створення ОСББ в сільській місцевості.