«Еко – молодь» Шкільні ініціативи з роздільного збору сміття

    Термін реалізації: серпень 2012 р. – травень 2013 р.

    Проблема, на вирішення якої спрямовано проект
    Проблема збирання, накопичення, переробки, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів (далі - ТПВ) є однією з гострих проблем функціонування більшості населених пунктів України. Так, на території міста Вознесенська, де мешкає 36800 громадян, щорічно утворюється понад 17 тис. тонн ТПВ, які є джерелом суттєвої екологічної небезпеки та соціальної напруги. 75% твердих побутових відходів, які утворюються у місті зберігаються на полігоні, загальна площа якого 12,6 га, рік введення в дію 1958 рік. В процесі експлуатації звалища за 53 років під твердими побутовими відходами зайнято 89,7% території, решта території здатна приймати ТПВ приблизно на протязі - 7 років. Внаслідок цього значно погіршується екологічна ситуація, полігон переповнюється відходами в тому числі небезпечними.
    Більшу половину відходів складають матеріали, які можна використовувати повторно або переробляти, якщо вилучити відповідні фракції на стадії первинного збору. Враховуючи це одним із ефективних способів вирішення проблеми відходів є впровадження роздільного збору сміття.
    Основними умовами запровадження роздільного збору ТПВ є:
    - присутність політичної волі (підтримка з боку міської влади);
    - технічно-матеріальна база (наявність відповідної техніки, контейнерів тощо);
    - соціально-культурне становище (ставлення населення до навколишнього середовища, усвідомлення глибини екологічної кризи).
    В місті створені передумови для запровадження роздільного збору сміття через створення мережі спеціалізованих майданчиків та організацію збору, вивозу та накопичення вторинних ресурсів. Проте залучивши фінансові, технічні, юридичні ресурси та важелі, але не подолавши байдужого, а інколи навіть негативного відношення громадян до навколишнього середовища, ситуацію корінним чином змінити не можливо. Так і у нашому випадку лише 2% населення дотримуються роздільного збору сміття. Ми натикаємось на те, що свідомість 40 та 50-літньої людини змінити досить складно – затрачені зусилля, час та ресурси не приносять очікуваних результатів, тому було прийнято рішення залучити до вирішення проблеми молодих людей (школярів), які відкриті для сприйняття та навчання.

    Мета проекту
    Підвищити рівень культури поводження з ТПВ серед учнівської молоді міста.

    Завдання проекту
    1. Підвищити рівень культури поводження з ТПВ серед дітей та молоді міста
    2. Зменшити негативний вплив на навколишнє середовище, через зменшення кількості ТПВ, якої продукує місто
    3. Запровадження сталої моделі формування культури поводження з ТПВ та зменшення впливу на навколишнє середовище

    Короткий опис проекту:
 1. Створено в мережі Інтернет Вконтакте групу «Еко - молодь» http://vk.com/club42362964, де розміщується інформація про етапи проведення конкурсу та цікаві факти про довкілля.
 2. Проведено широку інформаційну компанію:
      - розповсюджено 160 шт. інформаційних плакатів з детальною інструкцією по сортуванню сміття у школах. Плакати були розміщені по школах учасницям конкурсу біля міні контейнерів та на інформаційних стендах.
      - розповсюджено 2200 шт. інформаційних листівок про популяризацію проекту з детальною інформацією про конкурс «Життя без сміття». Листівки розповсюджувалися в школах на презентаціях.
      - розміщено 10 інформаційних статей у місцевих ЗМІ та мережі Інтернет.
 3. З 10 по 19 вересня 2012 р. було проведено 11 презентацій у навчальних закладах міста з метою популяризації проекту та конкурсу «Життя без сміття».
 4. У школах учасницях конкурсу встановлено 114 міні контейнерів для збору паперу та пластику.
 5. З 13 листопада по 7 грудня 2012 р. було проведено 19 тренінгів, 9 для старших і 10 для молодших класів. В тренінгах прийняло участь 515 чоловік.
 6. 26 квітня 2013 проведений суботник в рамках всеукраїнської акції «Зробимо Україну чистою!», В якій взяли 330 осіб з них 268 школярів.
 7. Проведено 12 обговорень за проектом Положення про постійно діючий конкурсі з роздільного збору сміття у навчальних закладах міста, з них 11 обговорень у школах і 1 обговорення з депутатами міської ради. Відповідно до даного Положення конкурс «Життя без сміття» буде проходити щорічно в навчальних закладах.
 8. 22 травня 2013 у міському будинку культури на святкуванні «Твоє майбутнє, Вознесенськ!» Проведена церемонія нагородження переможців конкурсу та вручено сертифікати участі.
 9. За результатами конкурсу було зібрано і відправлено на переробку 39462 кг з них 38806 кг макулатури і 656 кг пластику.

    Результати:
 1. Підвищено рівень культури поводження з твердо -побутовими відходами (ТПВ) серед дітей та громадян міста:
      - 4990 школярів отримали знання про роздільний збір ТПВ;
      - Учні шкіл отримали практичні навички з роздільного збору сміття, які зможуть використовувати в повсякденному житті;
      - Проведені роз'яснювальні лекції батькам учнів, в результаті чого вони активно брали участь у конкурсі, самостійно здаючи ресурси комунальному підприємству;
      - Адміністрації шкіл міста безпосередньо були залучені до здійснення сортування та роздільного збору ТПВ на території навчальних закладів.
 2. Зменшено негативний вплив на навколишнє середовище, через скорочення кількості ТПВ, які вивозяться на полігон:
      - За період реалізації проекту на території 11 навчальних закладів міста зібрано майже 40 т вторинних ресурсів: паперу і пластику;
      - За рахунок мотивації 4990 школярів до роздільного збору сміття в місті збільшився відсоток сімей (на 5%), які застосовують роздільний збір в повсякденному житті.
 3. Введена стійка модель формування культури поводження з ТПВ та зменшено впливу на навколишнє середовище:
      - Впроваджено щорічний конкурс по збору вторинних ресурсів серед навчальних закладів міста;
      - Отримана позитивна динаміка кількості зібраних вторинних ресурсів на території міста і зменшено навантаження на місцевий полігон й навколишнє середовище;
      - Приблизно 15000 мешканців міста проінформовані через місцеві ЗМІ про реалізацію проекту та про переваги роздільного збору сміття.

    У результаті конкурсу «Життя без сміття » два головних переможця гімназія та ЗОШ № 8 отримали по два ноутбуки в бібліотеку і частково Wi -Fi зону на території школи, ЗОШ № 5, яка зайняла друге місце отримала нетбук, а НВК № 9 – діапроектор з мультимедійним екраном. Крім призів, школи отримали грошові винагороди залежно від кількості зданих ресурсів. Зароблені кошти будуть витрачені на розсуд учнів шкіл на основі проведеного дослідження.
    Завдяки проведенню конкурсу, діти не тільки задумалися над екологічними проблемами, а й здійснили реальні важливі дії для того, щоб наше місто стало чистішим. Ми допомогли зробити юнацьку ініціативу осмисленої і наповненою, а це дозволяє працювати на перспективу - стежити за чистотою міста завжди, а не тільки під час участі в конкурсах.