Поширення безкоштовної правової допомоги при оформленні права власності на прибудинкові території

    Термін реалізації: лютий 2012 р. – липень 2012 р.

    Проблема, на вирішення якої спрямовано проект
    На сьогоднішній день в Україні досить активно створюються об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), що є національним пріоритетом на всіх рівнях. Нажаль не всі аспекти діяльності ОСББ мають належне законодавче врегулювання, це в першу чергу стосується процедури оформлення права власності або користування на прибудинкову територію. Відповідно до листа Держкомзему (додається) на національному законодавчому рівні процедура безоплатної передачі у власність прибудинкових територій ОСББ та ЖБК, не визначена, зважаючи на те, що таке право прописано в ст. 41 та 42 Земельного кодексу України. Отже право є, а процедури немає. Незважаючи на відсутність процедури, оформлення правовстановлюючих документів на прибудинкові території ОСББ та ЖБК відбувається. За відсутності єдиної процедури кожне місто шукає свій шлях і не завжди цей шлях є законний та прийнятний для громадян. За результатами проведеного аналізу в деяких містах України передача прибудинкових територій не відбувається так як чиновники не знають як це робити, в інших розроблені локальні нормативно-правові акти, які регулюють цю процедуру, але в більшості міст цей процес відбувається на розсуд місцевих чиновників. Це в свою чергу спричиняє ряд зловживань у вигляді: затягування процедури, перенасичення її зайвими документами, здорожчання та маніпулювання.
    Питаннями приватизації прибудинкових територій займаються Голови ОСББ, серед яких більшість пенсіонерів або безробітних, які не є фаховими юристами або землевпорядниками. Нажаль сьогодні більшість ОСББ не можуть собі дозволити оплатити послуги кваліфікованого юриста, а самостійно розібратись в питанні дуже важко, враховуючи його складність та неврегульованість.
    Така ситуацію призводить до того, що процес приватизації прибудинкових територій значно гальмується, ОСББ та ЖБК не можуть отримати належну їм землю, що в свою чергу створює перешкоди як в розвитку, так і в повсякденній роботі ОСББ:
    - По-перше ОСББ, які мають намір проведення реконструкції будинків не можуть отримати дозвіл на реконструкцію від Держархбудінспекції, тому що для цього необхідно мати правовстановлюючі документи на землю.
    - По-друге без права власності на землю, ОСББ не можуть ефективно захищатись від небажаних забудовників та не цільового використання їх прибудинкової території.
    - По-третє без документів на прибудинкову територію, ОСББ не мають права її використовувати – здавати в оренду, або здійснювати господарську діяльність.
    За даними проведеного аналізу така ситуація є характерною для більшості населених пунктів України де функціонують ОСББ та ЖБК. Тому метою проекту є поширення інформації про можливість отримання безкоштовної правової допомоги та сприяти зменшенню рівня зловживань та порушень в ході оформлення при будинкових територій багатоквартирних будинків.
    На сьогоднішній день наша організація входить в склад коаліції метою якої є удосконалення національного за процедури оформлення при будинкових територій на національному рівні . Даною коаліцією було підготовлено проект з проведення компанії громадського лобіювання змін до національного законодавства, який пройшов перший тур відбору в рамках конкурсу проекту UNITER (Об’єднаємось за ради реформ») для коаліцій організацій громадянського суспільства (ОГС) України. На даному етапі триває підготовка до участі у другому турі конкурсу для отримання фінансування від Міжнародного фонду “Відродження”. У разі успішного проходження другого туру конкурсу планується направлення запрошення до членів коаліції «захисту права власності» по залученню до реалізації компанії громадського лобіювання змін до національного законодавства в сфері права власності на при будинкові території багатоквартирних будинків.

    Мета проекту
    Підвищити обізнаність мешканців багатоквартирних будинків про можливість отримання безкоштовної правової допомоги щодо оформлення права власності на прибудинкові території ОСББ та ЖБК.

    Завдання проекту
 1. Розповсюдити інформацію серед ОСББ та ЖБК, щодо можливості отримання безкоштовних консультацій та юридичної допомоги з питань оформлення прибудинкової території багатоквартирних будинків.
     
 2. Надання безкоштовних консультацій і первинної та вторинної юридичної допомоги мешканцям багатоквартирних будинків, щодо процедури оформлення прибудинкової території багатоквартирних будинків.
     
 3. Розповсюдити інформацію серед представників громадських організацій, ОСББ та ЖБК, щодо можливості долучення до роботи над реформуванням національного законодавства в удосконаленні процедури оформлення прибудинкових територій багатоквартирних будинків.

    Короткий опис проекту:
 1. Проведено інформаційну компанію про можливість отримання консультацій і безкоштовної первинної та вторинної юридичної допомоги щодо оформлення прибудинкових територій.
 2. Підписано меморандум про співпрацю між Вознесенським коледжем і нашою організацію і організовано надання безкоштовних консультацій та правової допомоги студентами правниками Вознесенського коледжу.
 3. Проведено семінар-тренінг для 25 студентів, щодо специфіки процедури оформлення правовстановлюючих документів на прибудинкову територію багатоквартирних будинків.
 4. Сформовано базу даних ОСББ в Одеській області де знаходиться ОСББ та ЖБК ;
 5. Випущена брошура «Кому належить прибудинкова територія багатоквартирних будинків» - 1500 екземплярів.
 6. Підготовлено та видано 6 спец випусків газет «Територія ОСББ», що стосуються земельних питань по 2500 екземплярів кожного.
 7. Проведено одноденні семінари та оглядові презентації в 6 найбільших населених пунктах Миколаївській області (м. Миколаїв, м. Баштанка, м. Очаків, м. Первомайськ, с. Ольшанка, м. Нова Одеса) в ході яких проводилась роз’яснювальна робота, щодо процедури оформлення прибудинкових територій з одночасним розповсюдженням газети та брошури.
 8. Проінформовано та проведено адресну розсилку інформаційних матеріалів (лист + 6 спец випусків газет та брошуру) ОСББ та ЖБК Миколаївської та Одеської області з повідомленням, щодо можливості отримання безкоштовних консультацій по оформленню прибудинкових територій по раніше сформованій базі даних в Одеській та Миколаївській області де знаходиться ОСББ та ЖБК.
 9. З членами коаліції у сфері захисту права власності та коаліції захисту права на прибудинкову територію, підписана згода у форматі меморандуму про співробітництво в рамках удосконалення національного законодавства.

    Результати:
 1. За період проекту надано більше 600 безкоштовних консультацій та юридичної допомоги, завдяки чому підвищено правову обізнаність мешканців ОСББ та ЖБК Миколаївської та Одеської області, щодо процедури оформлення прибудинкової території так і в питаннях відстоювання права власності для ОСББ та ЖБК Миколаївської та Одеської області.
 2. Підписано меморандум про співпрацю між коаліціями у сфері захисту права власності та захисту права на прибудинкову територію, в рамках удосконалення національного законодавства.
 3. Підвищено обізнаність членів ОСББ та ЖБК інших регіонів в питаннях прав власності на прибудинкову територію та популяризація нашої організації і коаліції «Захист прав власності».
 4. Залучено 5 центрів КВУ – м. Одеса, м. Котовськ, м. Татарбунари, м. Ізмаїл, м. Білгород-Дністровськ до надання правової допомоги, консультацій по земельним питанням ОСББ та ЖБК.
 5. Проведено компанію адвокасі в місті Баштанка - прийняття Баштанською селищною радою рішення про затвердження Тимчасового порядку передачі прибудинкових територій, якій містився в брошурі «Кому належить прибудинкова територія».