Енергоефективність – крок до сталого розвитку міста

   Термін реалізації: серпень 2009 р. – липень 2010 р.

    Проблема, на вирішення якої спрямовано проект Постійне зростання ціни на ресурси широкого вжитку - воду, газ, електроенергію завжди турбувало простих мешканців і змушувало шукати альтернативи та запроваджувати енерго- та ресурсозберігаючі технології. Сьогодні майже всі розуміють проблему вичерпності традиційних ресурсів та усвідомлюють необхідність економити та використовувати альтернативні джерела енергії. Але впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій справа не з дешевих і не завжди простий мешканець може собі дозволити використовувати енергію сонця, вітроенергетику чи термомодернізувати будинок. В розвинених країнах це розуміють, і враховуючи пріоритетність цього напрямку, стимулюють таку діяльність запроваджуючи спеціальні програми та пільги для тих хто використовує такі технології.
    Враховуючи, що мешканці міста є основним споживачем ресурсів, важливим аспектом формування місцевої політики по ресурсозбереженню є вивчення потреб і можливостей громадян по використанню енерго- та ресурсозберігаючих технологій, з метою підтримки їх впровадження з боку місцевої влади. На протязі 2008-2009 років міською радою в співпраці з комунальними підприємствами та нашою організацією було запроваджено ряд енерго- та ресурсозберігаючих технологій. Зважаючи на ефективність впроваджених заходів, міською владою було прийнято рішення про початок розробки довгострокової політики в сфері енергозбереження, для цього розпорядженням міського голови №48-р від 20.03.2009 р. було створено робочу групу по розробці Програми зі сталого енергетичного розвитку міста до 2020 року.
    Проблема на вирішення якої спрямовано проект полягає в тому, що незважаючи на постійно ростучі ціни та обсяги споживання ресурсів мешканці міста не досить активно впроваджують енерго- та ресурсозберігаючі технології у своєму побуті та не вживають заходів по економії ресурсів.
   
Мета проекту: залучення громадськості міста до розробки та впровадження місцевої політики енерго- та ресурсозбереження в сфері реформування житлово-комунального господарства.
   
Завдання проекту:
 1. Визначення потреб та можливостей мешканців міста по впровадженню енерго- та ресурсозберігаючих технологій та забезпечення їх врахування при розробці місцевої політики.
 2. Залучення громадян міста до впровадження енергозберігаючих технологій в сфері зовнішнього освітлення багатоквартирних будинків м. Вознесенська.
 3. Інформування мешканців міста про можливості застосування енерго- та ресурсозберігаючих технологій на практиці.
    Короткий опис проекту:
 1. Проведено аналіз ситуації та виявлення основних проблем в контексті енерго- та ресурсозбереження. (звіт)
 2. 21 та 28 листопада 2009 року проведено громадські обговорення за результатами аналізу ситуації. Визначено перелік пріоритетних проблем в обраній сфері.
 3. Визначено перелік можливих варіантів застосування енерго- та ресурсозберігаючих технологій в ході реформування житлово-комунального господарства.
 4. 16 та 23 січня 2010 року проведено громадські обговорення запропонованих варіантів застосування енерго- та ресурсозберігаючих технологій. Визначено найбільш реальні та ефективні.
 5. 20 травня 2010 року проведено конференцію “Енергозбереження - справа кожного”.
 6. В школах міста проведено 10 презентацій на тему «Енергозбереження – справа кожного».
 7. Видано брошуру «Как экономить бюджет семьи и сделать вклад в сохранение природы». Брошура містить практичні поради та приклади простих засобів, які допомагають економити ресурси та сприяти збереженню екології. (брошура)
 8. Підготовлено та проведено конкурс «Більше економії – більше світла» в рамка, якого було реалізовано вісім проектів на загальну суму 66,7 тис. грн.(фото)
 9. Проведено 3 семінари для бажаючих прийняти участь у конкурсі міні грантів.
 10. Надано консультації потенційним учасникам конкурсу з приводу оформлення проектних заявок. Було надано понад 70 консультацій на прийомі, та біля 200 в телефонному режимі, а також під час проведення зустрічей за місцем проживання і під час оголошення результатів.
 11. 26 липня 2010 року проведено громадське обговорення рекомендацій до Програми «Плану дій кліматичної та енергетичної стратегії міста до 2020 року». За результатами громадських обговорень було в цілому схвалено проект Програми при умові врахування розроблених рекомендацій та пропозицій які були озвучені під час обговорень. (протокол)
 12. 30 липня 2010 року проведено круглий стіл «Презентація результатів Більше економії – більше світла».
    Результати проекту:

    Пропозиції, розроблені в рамках проекту, враховані при прийнятті місцевої Програми сталого енергетичного розвитку міста до 2020 року.
    В місті успішно відбувся конкурс міні грантів. Підтримано вісім проектів на загальну суму 66,7 тис. грн. В тому числі 30 тис. грн. – кошти місцевого бюджету, 28 тис. грн. – МФ «Відродження», 8,7 тис. грн. – внесок учасників конкурсу. За результатами конкурсу було встановлено 96 під'їзних світильника, 26 зовнішніх та 4 сутінкових реле.
    Зменшено на 40 % витрати на зовнішнє освітлення на об’єктах де впроваджені енергозберігаючі технології. Середній рівень економії на рівні 75%, розрахункові дані по економії за рік: 43068 кВт; 6849,00 грн.
    Підвищилась активність мешканців по використанню ресурсо- та енергозберігаючих технологій в побуті.
    В школах міста впроваджений факультативний курс «Енергозбереження». Викладання здійснюється по посібнику із раціонального використання енергії та ресурсів і пом’якшення змін клімату для учнів загальноосвітніх шкіл – «Енергозбереження та пом’якшення клімату».

Підсумки діяльності: