Розробка та впровадження технологій «зеленої» ресурсозберігаючої енергетики в м. Вознесенську

    Проблема, на вирішення якої спрямовано проект
    Проблеми збору і утилізації твердих побутових відходів є дуже актуальними і виходять на перше місце не лише в Україні, але і у всьому світі. Це пов'язано з декількома чинниками – по-перше, це екологічна ситуація, що постійно посилюється, і Вознесенськ в тому разі не виключення. У нашому місті захоронення твердих побутових відходів здійснюється на полігоні, куди потрапляють змішані відходи, деякі з яких токсичні і складають загрозу для довкілля. Полігон не має твердого покриття, тому шкідливі речовини безперешкодно потрапляють у верхні ґрунтові води, які для деяких мешканців міста є джерелом води. Пожежі, викликані легкозаймистими і горючими відходами, є великим джерелом забруднення атмосфери токсичними речовинами і з'єднаннями важких металів, наприклад, ртуті, кадмію і свинцю. Метан, який виділяється в процесі розкладання органічних відходів на полігоні, створює (на додаток до свого внеску в зміну клімату) небезпеку локального забруднення і вибуху. Інший, але не менш важливий – економічний чинник. При загальносвітовій тенденції подорожчання всіх основних ресурсів виробництва, в результаті їх вичерпання або надмірного попиту, гостро стоїть питання раціонального використання ресурсів.
    Щороку в місті Вознесенську утворюється 20 тис. тон твердих побутових відходів, серед яких: органічні відходи – 69 %(у т ч деревина), стекло – 9%, полімери – 8%, макулатура – 9%, будівельне сміття – 2%, текстиль – 1%, метал – 1%, небезпечні відходи – 1%. Майже 90% відходів, які утворюються в місті підлягають вторинній переробці. Але досягти таких успіхів можливо лише при 100% обхваті міста роздільним збором сміття, а за умови, що в процесі будуть задіяні не лише комунальні служби, але і всі громадяни міста.
    Щорічно домогосподарствами міста Вознесенська продукується 12 300 тонн відходів рослинного походження. Значна частина відходів деревини, харчових відходів, листя та трави, які систематично утворюються під час чергового циклу росту рослин на сьогодні вивозяться заміське звалище. Враховуючи, що переважна частина мешканців міста Вознесенська (близько 83%) мешкає у приватних будинках з городами та веде селянське господарство, це спричиняє великий вміст органіки у твердих побутових відходах (далі ТПВ). Щорічно комунальне підприємство «Санітарна очистка міста» витрачає близько 400 тис. гривень на вивезення та утилізації органічних відходів на міському звалищі, що в свою чергу лягає фінансовим тягарем на плечі громадян, які змушені оплачувати дані послуги у складі тарифу на вивезення сміття.
    На сьогоднішній день в світі розробляють та практикують технології переробки органічних відходів, які дозволяють використовувати їх як альтернативні джерела енергії при опаленні підприємств та закладів соціально-культурної сфери. Враховуючи попередній аналіз енергоефективності закладів соціальної сфери, можна констатувати той факт, що на сьогоднішній для забезпечення школи міста теплом міський бюджет витрачає приблизно 110 тис грн. на рік. В разі переходу закладів соціальної сфери міста на опалення паливними брикетами можна буде економити на опалені одного закладу від 40 до 60 тис. грн. на рік.
    Завдання проекту
    1. Впровадження роздільного збору сміття в місті
    2. Формування місцевої політики в сфері ресурсо- та енергозбереження
    3. Апробація пілотного проекту використання альтернативного джерела енергії
    В рамках реалізації проекту були досягнуті такі результати:
    1. Впроваджено роздільний збір сміття в місті
    Роздільний збір твердих побутових відходів був налагоджений шляхом обладнання 8 спеціалізованих контейнерних майданчиків в пілотному районі міста – мікрорайон «Північний». На кожному з майданчиків встановлені три контейнери для роздільного збору сміття. Кожен з контейнерів забарвлений в певний колір і промаркований. Також на контейнерних майданчиках знаходяться контейнера призначені для несортованого сміття. Синій контейнер, призначений для паперу а саме: газети, картонні коробки, офісний папір, зошити картон і інше. Зелений контейнер призначений для скла: будь-які скляні пляшки, у тому числі і биті, банки і скляний посуд, а також бите скло. Для пластмаси контейнер пофарбований у жовтий колір у який можна викидати пластикові пляшки від напоїв, побутові речі (відра, тазики, совки та інше) одноразовий посуд, поліетиленову плівку (кульки, пакувальну харчову плівку), тару від миючих та чистящих засобів та інше. Біля майданчиків розміщенні інформаційні щити з коротким роз’ясненням щодо використання спеціалізованих контейнерів. У всіх контейнерах для сортованого сміття зроблені отвори відповідної конфігурації. Для досягнення цієї цілі було проведено такі заходи:
   - Проведено аналіз фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «СОМ».Підготовлено звіт.
   - Проаналізовано обсяг накопичення органічних відходів в м. Вознесенськ. Підготовлено звіт.
   - 8 грудня 2009 р. проведено круглий стіл «Обговорення механізму сортування та роздільного збору твердих побутових відходів».
   - Розроблено механізм роздільного збору ТПВ
   - Розроблено проект «Положення про порядок розрахунку норми накопичення твердих побутових відходів в м. Вознесенськ», який 3 березня 2009 р. був обговорений на круглому столі «Обговорення проекту положення «Про зменшення норм накопичення твердих побутових відходів» в результаті Положення було направлене міському голові на розгляд.
   - Розроблено та розповсюджено листівку «У Вознесенську запроваджений роздільний збір сміття» тиражем 2000 екз.
    2. Сформовано місцеву політику в сфері ресурсо- та енергозбереження
    Головним стратегічним завданням другого напрямку було створення в місті умов для формування цілеспрямованої місцевої політики в сфері енерго- та ресурсозбереження. В рамках проекту за участю громадян міста, представників органів місцевого самоврядування, експертів та фахівців була виконано наступне:
   - Зроблено аналіз різних технологій переробки відходів рослинного походження. Підготовлено звіт.
   - 3 вересня 2008 р. проведено круглий стіл «Обговорення пропозицій до програми збору та утилізації органічних відходів в м. Вознесенську»
   - В період з жовтня 2008 року по листопад 2009 року було проведено 10 інформаційних зустрічей в учбових закладах міста з молоддю «Культура поводження з твердими побутовими відходами» та відібрано 23 чоловіки для участі у Дні відкритих дверей.
   - Розроблені рекомендації, які пов’язані з організацією роздільного збору та переробки відходів рослинного походження до «Програми збору, транспортування, сортування та утилізації твердих побутових і подібних до них промислових відходів у м. Вознесенськ Миколаївської області» в результаті зміни були внесені до даної Програми та затверджені рішенням сесії №8 від 5 вересня 2008 р.
   - Підготовлено концепцію програми переробки відходів «План дій Вознесенської міської ради по перетворенню Вознесенська в ресурсо - енергоефективне місто» .
   - Проведено 3 інформаційні заходи для молоді міста «Роздільний збір сміття та використання альтернативних видів енергії».
   - Проведено 6 зустрічей за місцем проживання в пілотному районі міста (мікрорайон Північний) з роздільного збору сміття для роз’яснення нового механізму сортування твердих побутових відходів та збору пропозицій від громадян по його удосконаленню
   - 17 лютого 2009 р. проведено круглий стіл «Обговорення концепції впровадження енергозберігаючих технологій в м. Вознесенську» на якому дану концепцію було затверджено.
   - 26 лютого 2009 р. проведено конференцію «Впровадження енергозберігаючих технологій в м. Вознесенську».
    3. Апробовано використання альтернативного джерела енергії
    Третій напрямок реалізації проекту полягав у практичному застосуванні альтернативних джерел енергії. Експериментальним об’єктом було обрано приміщення музею ім. Кібрика та центру дитячої творчості (ЦДТ) – це єдиний комплекс загальною площею 2000м2 . В рамках проекту було проведено реконструкцію існуючої котельні музею та встановлено там два твердопаливних котла (по 100 кВт кожний). Встановлені котли працюють на щипі, яку виготовляють з відходів деревини (залишки дерев від обрізки в приватному секторі, від кронації міських парків та скверів, деревина з садів та інше). Виготовленням щипи займається комунальне підприємство «Санітарна очистка міста». Для виконання цього напрямку в рамках проекту було зроблено:
   - Оцінено ефективність опалювальної системи музею ім. Кібрика до початку реалізації проекту. Підготовлено звіт.
   - Проаналізовано енергоефективність опалювальної системи музею ім.. Кібрика та ЦДТ після впровадження проекту». Підготовлено звіт.
   - 17 березня 2009 р. проведено для відібраної молоді екскурсію «Ознайомлення з проблемами утилізації сміття та з системою переробки органічних відходів».
   - Розроблено та розповсюджено брошуру «Природний газ чи паливні брикети?» тиражем 500 екз.
   - Видано 9 інформаційних статей у місцевих газетах та 19 публікацій в електронних ЗМІ.