08-09 грудня 2017 року в м. Миколаєві відбувся обласний семінар - обмін досвідом «ЕФЕКТИВНІ ОСББ, ЯК СКЛАДОВА РОЗВИТКУ МІСТ».

Захід відбувся в рамках проекту Європейського Союзу  «НОМЕ – На шляху до реформ у житловому секторі: підвищення потенціалу об'єднань власників житла в Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні».

Організатором семінару є Громадська організація  «Агентство економічного розвитку»            спільно з командою проекту “Київський Діалог” у м. Миколаєві.

З вітальним словом до учасників семінару звернулись заступник начальника Управління - начальник відділу з питань організації надання послуг, розвитку та реформування житлово-комунального господарства Миколаївської області - Олександр Іванов, виконавчий директор  Громадської організації «Агентство економічного розвитку» -  Сергій Аверков, координаторка проекту “Київський Діалог” у м. Миколаєві  - Дар’я Фріч-Алчина          

 «Через ефективний діалог представників ОСББ (об’єднань співвласників багатоквартирних будинків) можливе посилення участі громадян у розвитку міст,  як у Миколаївській області,  так і в Україні, в цілому» -  зазначила координатора проекту «Київський діалог» Дар’я Фріч-Алчина.

Як зазначив Олександр Іванов - «Більшою мірою проблеми  з якими звертаються представники ОСББ спілкування з органами місцевої влади. Якщо органи місцевого самоврядування нас почують і створять програми підтримки ОСББ з компенсацією 10% -20%  вартості заходів з енергозбереження , то 70%  витрат ОСББ буде покриватися за рахунок  бюджетних коштів».

В 2017 році 25 ОСББ Миколаївської області скористалися можливістю компенсації з обласного бюджету, це на 9 ОСББ більше, ніж в 2016 році. В наступному році, якщо буде активність, ми готові переглянути суму компенсацій по теплим кредитам в сторону збільшення. В цьому році ОСББ вперше  використали всі 300 тис. грн. які були виділені на компенсацію по програмі «теплі кредити» .

Виступаючі наголосили, на тому, що для успішного впровадження енергоефективних заходів за допомогою державних програм є  налагодження діалогу, розробка та впровадження місцевих програм.

      Учасники семінару ознайомились з  результатами проекту «Реформування житлового сектора в Миколаївській області: ефективне управління, енергозбереження, співпраця».

Керівник проекту Олександр Ревебцов, презентував програми підтримки ОСББ та окремі заходи, які містяться в інших громадах. З  6 прийнятих програм по області, реально фінансуються програми в м. Миколаєві та м. Южноукраїнську.

Про програму підтримки ОСББ в м. Миколаєві  розповів Володимир Ніколайчук, голова ГО «Асоціації ОСББ міста Миколаєва». Основні  умови фінансування по програмі -  90% з  міського бюджету, 10% внесок  ОСББ.

Відмінністю нашої програми є можливість включати витрати на розробку проектної документації ОСББ  до власного внеску. Програма була прийнята у  2016 році  до кінця року 37 об’єктів освоїли приблизно 7,8 млн. грн.., натомість в  2017 році було вже використано 20 млн. грн. на 63 об'єкта.

Програмою на умовах «90% на 10%» може скористатися  ОСББ  двічі,один раз за  бюджетний рік. Звернення  ОСББ в подальшому можливо на умовах  «50% на 50%», але зараз вносимо пропозиції зміни співвідношення на «70% на 30%». При цьому будь яких обмежень  по виду проведення робіт не має, наша програма сама щедра, зазначив  Володимир Ніколайчук.

Всі учасники погодилися з тим що повинні бути чіткі прозорі критерії участі в цих програмах.  Програми повинні буди направлені на вирішення конкретних проблем в ОСББ та розроблятися за активною їх участі.

«Проактивна участь ОСББ  цьому процесі, це є те, чого ми хочемо домогтися і те що повинні відстоювати», зазначив Аверков Сергій.

Представник ГО «АЕР»  Трандафіл Сергій, ознайомив учасників доповів про основні проблеми  з питань енергоефективності багатоквартирних будинків та висвітлив інструменти правильного проведення енергоощадних заходів.

Основними причинами проблем,  що виникають при проведенні енергозберігаючих  заходів. По-перше, це відсутність  концепції утеплення, самовільне утеплення власниками своїх квартир незважаючи на всі ризики. По-друге, не поінформованість мешканців будинку про програми утеплення. Ефективніше провести  утеплення комплексно, ніж роботи це самовільно.  По-третє, мешканці будинку не розуміють  скільки вони зможуть заощадити на утеплені. Щоб прийняти позитивне рішення щодо комплексного утеплення потрібне детальне обґрунтування цього. Вирішенням цієї проблеми є проведення енергоаудиту та тепловізійної зйомки. Коли всі  підготовчі етапи будуть пройдені можна приступати до пошуку фінансування

 За минулий рік  в Миколаївській області було видано 1,5 млн. грн. на заходи з енергозбереження по програмі державній програмі «Теплі кредити», зазначив експерт.

Досвід роботи Асоціації ОСББ в місті Очакові, представив Земляний Олексій, голова ГО «Асоціація ОСББ м. Очакова». «Асоціація молода, нам майже 2 роки, ми об’єднуємо близько 50 членів. У всіх проблеми однакові, у кого дах, у кого підвал, у кого вікна. Залишилося зрозуміти, що з цим усім робити. Асоціація допомагає у вирішенні поточних проблем. В найближчий  час запрацює «школа ОСББ», яка дасть можливість підняти рівень голів ОСББ  як з питань управління, бухгалтерського обліку, так і з питань енергозбереження. Наразі, асоціація займається питанням щодо встановлення будинкових лічильників пов’язаних з прийняттям закону про Комерційний облік. Водоканал вже присилає приписи про встановлення домових лічильників на воду» - зазначив експерт.

Перший день семінару завершився, виступом керівника ресурсного центру підтримки ОСББ в м. Южноукраїнска, Андрєєвої Ольги, яка є головою правління в 3 ОСББ. Яка розповіла про програму підтримки ОСББ про взаємодією з владою та проблемами, з якими стискаються ОСББ м. Южноукраїнська.

«Програмою підтримки «90%  на 10%» яка спрямована на проведення капітальних  ремонтів в ОСББ грн. в місті є але розподіл цих коштів не пропорційний серед  всіх ОСББ. Так програмою скористалися 5 ОСББ та було виділено 5,5 млн. грн. зараз вже в місті Южноукраїнську більше 30 ОСББ».

 Другий день семінару пройшов під егідою «Світове кафе».

В ході першої сесії учасники обговорювали питань пов’язані з ефективною взаємодією влади та ОСББ, монополістами, організація роботи всередині ОСББ, ефективна комунікація з правлінням та ревізійною комісією, мешканцями.

Крім обговорення питань, було напрацьовано першочергові кроки по їх вирішенню, які стануть  основою для майбутній адвокаційних кампаній, спільних напрацювань.

Друга сесія була присвячена обговоренню механізму револьверного фінансування енергозберігаючих заходів для ОСББ. Учасники разом з експертами виробляли умови надання фінансування та порядок видачі коштів з револьверного фонду, шукали шляхи наповнення фонду та дискутували над впровадженням цього механізму в своїх громадах.

Результатом цього семінару стала ефективна комунікація,  налагодження контактів та плани щодо  подальшої співпраці між ОСББ Миколаївської області в організації подібних заходів. Налагодження партнерських відносин, обмін досвідом в сфері впровадження заходів з енергозбереження та управління багатоквартирними будинками, дасть новий поштовх розвитку ОСББ.

Організатори семінару:

ГО «Агентство економічного розвитку»

56500, м. Вознесенськ, вул. Пушкінська,3 оф.35

Тел.: +38 (05134) 3-22-50, +38 (095)946-52-09

Контактна особа: Ревебцов Олександр

 

е-mail:aerbox@ukr.net