Миколаївщина зробила наступний крок до визначення механізму впровадження системи безоплатної правової допомоги

28 жовтня у Вознесенську відбувся заключний семінар-тренінг для сільських голів та секретарів Миколаївської області на тему: «Механізми впровадження безкоштовної правової допомоги в громадах».

На початку  семінару юрист Голопристанського центру правової інформацій та консультації, Квятковський Олексій, детально розповів про організаційні моделі надання первинної безоплатної правової допомоги, організацію процесу шляхом створення комунальної установи, залучення до надання безоплатної первинної правової допомоги юридичних осіб приватного права, а також адвокатів або інших фахівців права.

Як зазначив юрист, потрібно дуже відповідально підійти до процесу конкурсу по підбору кандидатів для надання безоплатної  правової допомоги, шляхом залучення фізичних осіб.

Особа повинна мати не лише юридичну освіту, а й практичний досвід у адвокатурі.

Для надання безоплатної юридичної допомоги органи місцевого самоврядування можуть залучати адвокатів, інших фахівців у галузі права на підставі цивільно – правових  договорів.

 Під час тренінгу учасники дізналися про нові послуги, які надає Вознесенський центр безоплатної  вторинної правової допомоги(БВПД), а саме, реєстрацію громадських організацій, що дозволить прискорити  процес проходження реєстрації громадськими організаціями з віддалених районів Миколаївської області та зменшити відповідні витрати.

Також, представники Вознесенського центру з надання безкоштовної правової допомоги докладно розповіли про роботу бюро правової допомоги та провели огляд реформ, які відбулися в прокуратурі, адвокатурі, судовій системі та юстиції. Як зазначив Андрій Боровський: «Важлива новація, яка зачепить майже кожного українця – запровадження винятково професійної адвокатури в судах». Тобто, захищати у суді зможуть лише адвокати з відповідним посвідченням. Винятки можуть бути тільки у спорах щодо трудових відносин, соціальних прав та у виборчих суперечок.

Як зазначили учасники, для них був цікавий досвід створення та функціонування комунальної установи «Скадовський Центр правової допомоги», про який розповіла директор установи Шульгіна Віра. В ході презентації учасники розглянули всі кроки по створенню комунальної установи та визначили переваги та недоліки по створенню комунальної установи при міській раді.

Окрім питань правової допомоги, були дискусії щодо децентралізації та об’єднання громад. Голова Яструбінівської сільської ради, Леоненко Андрій Петрович заявив, що  забезпечення права на безоплатну правову допомогу мешканцям об’єднаної громади шляхом створення комунальної установи на прикладі Складовської  цілком обґрунтовано з фінансової точки зору. Також, було досягнуто попередню домовленість про обміну досвідом між Яструбінівською сільською радою та КУ «Скадовський Центр правової допомоги».

Наприкінці тренінгу учасники, в групах, проаналізували моделі надання правової допомоги в громадах та визначили позитивні моменти, які значно переважили негативні.

Учасники заходу активно брали участь у дискусіях, ділилися досвідом із власної практики та були ознайомлені з реформами законодавства та кращими практиками організації надання правової допомоги.

В ході дискусій всі погодились що кожна з трьох запропонованих моделей організації правової допомоги має право на впровадження в залежності від громад та погодились з тим, що правова обізнаність громадян, та захист їх інтересів – основа будь якої громади.

За підсумками роботи тренінгу учасники отримали сертифікати про проходження навчальної програми.

 Тренінг був організований ГО «Агентство економічного розвитку» у рамках Проект «Залучення органів місцевого самоврядування  до надання безоплатної первинної правової допомоги як ефективний механізм реалізації права на безоплатну правову допомогу», виконується в рамках Проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади  та Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя»  Міжнародного фонду «Відродження».