Готовність сільських голів Миколаївщини надавати первинну правову допомогу: новий формат.

18 червня 2016 року у м. Вознесенську пройшов другий день семінару-тренінгу* на тему «Основні юридичні питання земельного, сімейного, трудового, спадкового права і шляхи їх вирішення в сільських громадах», сфокусований на питаннях спадкування майна в сільських населених пунктах, трудового права та вчинення нотаріальних дій посадовими особами.

На початку наступного дня тренінгу, тренер, Олексій Усік, розглянув та проаналізував відповіді на питання, підготовлені учасниками попереднього дня.

Окремо були розглянуті питання, які найбільш хвилювали учасників, одне з яких: складання адміністративного протоколу за вчинення правопорушень, передбачених ст. 197-198 Кодексу України про адміністративні правопорушення. В результаті, був досліджений механізм визначення суб'єктів, які складають протокол та їх повноважень, розглянуті приклади форм протоколів, що складаються на осіб, які проживають без реєстрації та з простроченим паспортом.

За запитом присутніх, в рамках теми: «Децентралізація влади: реформа децентралізації влади в Україні», було більш детально розглянуто повноваження старости в об’єднаних громадах та їх правовий статус, в тому  числі, питання надання первинної правової допомоги старостами в об’єднаних територіальних громадах.

 

Важливим був детальний розгляд повноважень органів місцевого самоврядування щодо надання первинної правової допомоги, видів первинної правової допомоги та її відмінностей від вторинної правової допомоги. Як зазначив тренер: «Обов’язково має бути організований прийом громадян щодо питань стосовно надання первинної правової допомоги, а розроблені графіки прийому донесені до населення».

В ході розгляду, юрист Олена Заворотченко, ознайомила учасників з новелами законодавства стосовно трудових відносин, а саме змін, пов’язаних з прийняттям ЗУ № 1367-VIII «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо випробування при прийнятті на роботу» від 17.05.2016. В результаті, було визначено коло осіб, для яких випробування при прийнятті на роботу не встановлюється.

В цілому, захід пройшов у атмосфері тісної співпраці та продуктивної дискусії, а надана інформація, викликала великий інтерес серед учасників.

Як зазначили самі учасники: «Нам сподобалося, що нас зібрали майже зі всіх районів Миколаївської області, в процесі семінару-тренінгу породили важливу дискусію, а також дали нам можливість обмінятися власним досвідом з дійсно важливих питань і надали корисну інформацію з правових питань. Ми готові охоче долучатися до подібних ініціатив і в подальшому».

Враховуючи актуальність теми та її практичне значення, другий етап тренінгу, намічений на серпень-вересень 2016 року, буде присвячений обговоренню механізму впровадження системи первинної правової допомоги в громадах. Використовуючи вже існуючий всеукраїнській досвід та напрацювання, учасники будуть вирішувати яким чином мешканці їх громад можуть реалізувати своє право на отримання якісної первинної правової допомоги.

 

*тренінг  пройшов у рамках Проект «Залучення органів місцевого самоврядування  до надання безоплатної первинної правової допомоги як ефективний механізм реалізації права на безоплатну правову допомогу» , виконується в рамках Проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади  та Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя»  Міжнародного фонду «Відродження».