Закон про забезпечення прав і свобод вимушених переселенців підписаний Президентом

19 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», який був ухвалений Верховною Радою України 20 жовтня.

Прийнятий Закон дозволить захистити людей від дискримінації і примусового повернення. Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» набере чинність з наступного дня після офіційного опублікування та стане основним нормативно-правовим актом, що визначає статус вимушених переселенців з тимчасово окупованої території АР Крим та територій, на яких проводиться антитерористична операція.

Закон зокрема, визначає поняття «внутрішньо переміщеної особи» (ВПО), врегульовує питання обліку ВПО, реєстрації місця їх проживання, містить норми, які мають забезпечити відновлення паспортів та інших документів ВПО, реалізацію ними права на зайнятість допомогу у зв’язку із безробіттям, пенсійне забезпечення та отримання соціальних послуг. Також Закон визначає специфічні права та обов’язки ВПО, джерела фінансового та матеріально-технічного забезпечення цих прав. Визначає державні заходи щодо надання ВПО кредитів на придбання земельних ділянок, придбання та будівництво житла.

Одночасно вноситься ряд змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року, що узгоджують цей документ із новоприйнятим Законом.

Реалізація низки положень нового Закону вимагає внесення змін до інших законів України та прийняття нормативно-правових актів нижчого рівня. На виконання норм Закон Кабінет Міністрів має затвердити Порядок збору та обробки даних про ВПО, порядок оформлення, видачі довідок про взяття на облік, порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиного державного реєстру ВПО, правила перереєстрації безробітних з числа ВПО, порядок фінансування навчання вимушених переселенців, процедуру реалізації права на безоплатний проїзд до залишеного місця проживання тощо. Уряду також доручено підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України зміни та доповнення до ряду законодавчих актів, зокрема до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», передбачивши спрощення процедур реєстрації, перереєстрації господарської діяльності та повідомного порядку скасування реєстрації для ВПО.

Конкретні норми Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» доцільно аналізувати та роз’яснювати після оприлюднення його офіційного тексту.

 

З практичних питань реалізації зазначеного Закону та інших правових проблем вимушені переселенці можуть звертатися до партнерів проекту «Захист цивільних та громадянських прав внутрішньо переміщених осіб та вразливих груп», який реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) у Волинській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернігівській областях.