Миколаївську міської раду визнано публічною на 54%

Сьогодні в Миколаївському обласному прес клубі м. Миколаїв відбулась презентація результатів дослідження: «Індекс публічності місцевого самоврядування: наскільки прозоро працює Миколаївська міська рада»

Громадянська мережа ОПОРА сьогодні у 23 обласних центрах країни та у столиці презентує результати вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування. Порівняльне дослідження проводиться другий рік поспіль – у 2013-му проект охопив 11 міст, а в 2014 році об’єктом моніторингу стали муніципалітети усіх обласних центрів України. Активна фаза дослідження тривала протягом липня-вересня й за цей період учасники вимірювання подали більше 700 запитів на отримання публічної інформації і здійснили близько 400 моніторингових візитів. Партнером мережі в Миколаївській області виступила громадська організація «Агентство економічного розвитку» м. Вознесенськ.

«Якщо оцінювати результати Індексу публічності Миколаєва, то у порівнянні з минулим роком, позиції місцевого самоврядування в рейтингу публічності підвищились. Хоча міська рада  залишилась у категорії муніципалітетів з «низьким рівнем публічності», але самі результати вимірювання збільшились на 3% – з 51% до 54%», - розповідає Олександр Ревебцов, який вимірював Індекс публічності міста.

У рейтинговій шкалі усіх міст Миколаїв зайняв 6 місце з 24 обласних центрів. Від лідера – Івано-Франківська – Миколаїв відділяє 13%. Цього року у розрізі оцінювання трьох суб’єктів самоврядування – міського голови, виконавчих органів та депутатського корпусу – найменший показник знову отримав депутатський корпус (50%). Трохи кращий результат показали мер – 52 %  найбільш публічними є органи виконавчої влади -61 %. порівнянні з попереднім роком показники публічності міського голови та депутатів збільшилися  на 4% та 6% відповідно. Рівень публічності виконавчих органів влади не змінився.

В першу чергу, такий низький рейтинг пов’язаний з неналежною практикою звітування усіх трьох суб’єктів, які підпадали під оцінювання. Так, жодна з постійних депутатських комісій не звітувала про свою роботу за минулий рік. На офіційному сайті немає звітів жодного з 90 обранців. Окрім того, рада не затверджує графіки звітування депутатів встановлена лише кінцева дата подання звітів,відсутні результати обговорення таких звітів, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу міської ради.

Юрій Гранатуров, у свою чергу, прозвітував про роботу виконавчих органів в рамках прес конференції, в той час, як законодавча норма визначає формат відкритої зустрічі з громадою міста. Звіту про роботу виконавчих органів також немає на офіційній веб-сторінці. Те саме стосується практично усіх департаментів, управлінь та відділів міської ради, які не надали звіти про свою роботу за рік для оприлюднення.

На позицію міста в рейтингу публічності також вплинула відсутність актуальної інформації на веб-сторінці ради, що стосується стратегічного плану розвитку міста, цільових програм, бюджету, які були прийняті радою, звітів постійних депутатських комісій тощо. Не оновлено також дані щодо структури та керівного складу виконавчих органів, міського голови та його заступників. Мешканці Миколаєва не знайдуть й інформацію про радників мера та їх повноважень.

Попри те, на веб-сторінці ради можна без додаткових зусиль знайти документи, що приймаються органами місцевого самоврядування – розпорядження, рішення, ухвали. Більшість документів розміщуються на ресурсі вчасно й у повному обсязі.

Вітається також практика оприлюднення відео ефірів мера про новини та актуальні проблеми міста що доступні в розділі «Міський голова» сайту. Час, виділений на прийом мешканців міським головою збільшився та складає 7 годин на місяць. Для покращення особистої взаємодії з громадою міста варто було б також, запровадити практику зустрічей з окремим ініціативними групами.

Позитивною практикою є надання громадянам можливості звернутися до Миколаївської міської ради, її виконавчого комітету або міського голови через сайт міста

Вчасне оприлюднення декларацій про майно та доходи основних посадових осіб сприяє прозорості роботи Миколаївської міської ради. Скановані копії декларацій  мера та його заступників та керівників підрозділів Миколаївської міської ради рекомендовано розмістити на сайті міста.

Заздалегідь підготовлені проекти рішень та розпорядження про початок сесії вчасно публікуються на офіційному веб-сайті. Оприлюднюються проекти регуляторних актів із відповідним аналізом регуляторного впливу, план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на наступний календарний рік та звіти про відстеження результативності регуляторних актів. Також у розділі «Державні закупівлі» публікується вичерпана інформація про закупівлі послуг і матеріалів за бюджетні кошти, оприлюднений  річний план закупівель головних розпорядників коштів, інформацію про торги та конкурсні протоколи. Високо оцінена і робота Центру надання адміністративних послуг.

Щодо роботи народних обранців про свою роботу прозвітували лише 59 з 90 депутатів. Взаємодія депутатів з громадою є не надто ефективною. Наприклад, міські обранці за рік не ініціювали жодного громадського слухання з важливих питань, що турбували мешканців міста.

«Кожна з міських рад отримає примірники звіту з вимірювання Індексу публічності, аби ознайомитися з його результатами, а також, що важливіше – з рекомендаціями експертів, як покращити рівень прозорості, відкритості та підзвітності муніципалітету», – наголошують у мережі ОПОРА.

 

Детальніше: Олександр Ревебцов, Агентство економічного розвитку партнер Громадянської мережі ОПОРА – 063 625 60.

 

Довідково:
Порівняльне дослідження здійснюється незалежними експертами Мережі партнерів з вимірювання Індексу публічності органів місцевого самоврядування, яка ініційована Львівською командою Громадянської мережі ОПОРА. Дослідження охопило усі обласні центри України. З результатами проекту за минулий рік можна ознайомитися на веб-сторінці http://publicityindex.org