Ефективне поводження з ТПВ – запорука екологічно чистого та заможного міста

24.12.2009

    Кількість твердих побутових відходів в Україні невпинно зростає, що дуже негативно впливає на стан довкілля та здоров’я людей. Щотижня родина з трьох-чотирьох чоловік утворює та викидає в середньому 2 відра сміття або, як ми все частіше говоримо — твердих побутових відходів (ТПВ). Середнє накопичення ТПВ по м. Вознесенську зараз на одну людину становить 2,0 – 2,5 м3 на рік (1 м3 приблизно дорівнює 1 контейнеру). Таким чином щорічно домогосподарствами міста Вознесенська в середньому продукується близько 52306 м3 твердих побутових відходів. До цієї кількості ТПВ слід додати відходи, що утворюються в магазинах, готелях, на вокзалах, базарах та в інших громадських місцях, їхня кількість складає від 30 до 50 відсотків усіх побутових відходів міста.
    Людство використовує все більше матеріалів, які за своїми властивостями настільки відрізняються від натуральних, що після повернення у природне середовище у вигляді відходів розкладаються дуже повільно або й зовсім не розкладаються. Наразі ТПВ в місті переважно вивозять на спеціально облаштований полігон.
    Це найбільш дешевий спосіб ліквідації відходів. Однак він у підсумку дуже дорого обходиться городянам та мешканцям найближчих населених пунктів, а також довкіллю. Адже йдеться про забруднення ґрунтів, підземних та поверхневих вод отруйним фільтратом. Полігон — потенційне джерело виникнення та поширення епідемій, а також джерело забруднення повітря отруйними газами, що здатні призводити до серйозних отруєнь організму людини та викликати онкологічні захворювання.
    Тому на сьогоднішній день в місті Вознесенську загострилась необхідність розширювати територію міста охоплену роздільним збором сміття так як переважна більшість майданчиків для збору ТПВ обладнана тільки 1-2 контейнерами для змішаного сміття, які не витримують навантаження.
    В результаті Вознесенська міська громадська організація «Агентство економічного розвитку» спільно з Вознесенською міською радою з грудня розпочали реалізацію проекту «Ефективне поводження з ТПВ – запорука екологічно чистого та заможного міста» при фінансуванні Канадського Фонду підтримки місцевих ініціатив. Глибоко розуміючи проблему відходів, яка існує в Україні і, зокрема, у Вознесенську, вони бачать єдине правильне рішення — запровадження роздільного збирання відходів та їх якісне сортування. Тільки у такому випадку корисні компоненти, що підлягають вторинній переробці, не потраплятимуть на полігон. Це суттєво продовжить термін його експлуатації та позитивно позначиться на екології та здоров’ї населення.
    Під час реалізації проекту планується встановити 17 майданчиків для роздільного збору сміття, де буде встановлено 2 контейнери для збору паперу, пластику та скла і 1 контейнер для загально сміття. Дані майданчики будуть розміщені частково по всій території міста (Зелений Гай, центр, ІІІ мікрорайон).
    Запровадження роздільного збирання сміття дозволить майже на 40% скоротити обсяги відходів, які на сьогодні потрапляють на сміттєзвалище. Розділені відходи йтимуть на переробку як вторинна сировина. Скорочення обсягів відходів, які вивозяться на полігон, приведе до значного скорочення шкідливих викидів у атмосферне повітря, що відбувається при самозайманні відходів на сміттєзвалищі та до зменшення забруднення отруйним фільтратом.
    За додатковою інформацію стосовно проекту можна звертатися до громадської організації «Агентство економічного розвитку» за тел. 3-22-50 або за адресою вул. Леніна, 41, ІІ поверх.