ДЕЙВ АНДРЕЙЧУК / ВИДАТНІ УКРАЇНЦІ КАНАДИ /

   Не для кого не є таємницею, що у свій час, велика кількість наших земляків вимушені були емігрувати до Канади. Декотрі з них, не тільки вдало асимілювали в цій далекій країні, але ж вони, і їх нащадки змогли досягти чудових результатів у різноманітних сферах. Серед наших канадських земляків є чимало видатних письменників, митців, музикантів , вчених, політичних діячів та спортсменів. Оскільки я, із самого дитинства, захоплююся різноманітними видами спорту, то звісно, що мою увагу особливо привертають спортсмени.

   Серед них, хотілось би окремо виділити видатного хокеїста, нащадка українських емігрантів, Дейва Андрейчука.
Дейв народився у Канаді, у сім’ї українських емігрантів, 29 вересня 1963 року, у місти Хемілтон, провінція Онтаріо.

   Дейв Андрейчук, є одним із лідерів в історії НХЛ по забитим шайбам і по проведеним матчам. Він встановив абсолютний рекорд НХЛ по забитим шайбам в більшості. Його результат — 640 голів у 1639 матчах. У турнірах Кубку Стенлі він провів 139 матчів і забив 42 гола. Неймовірно, що свою першу гру у фіналі Кубку Стенлі, Андрейчук відіграв у майже у 41 рік.

   Історія канадського хокею знає багато прикладів, коли вихідці із України ставали зірками НХЛ. Але взяти Кубок Стенлі в якості капітана команди, зміг тільки один Дейв Андрейчук.

   Незважаючи на те, що перші 10 років своєї кар’єри він провів у команді Buffalo Sabres , у 1993р. Дейва було обмінено у Toronto Maple Leafs , у складі котрого, він і дійшов до фіналу Кубку Стенлі… але потім,так сталося, що знову декілька років йому довелося грати у слабких командах…Здавалося б, що прийшов час завершувати кар’єру, але замість цього, Андрейчук усіх здивував. Він не завершив кар’єру, не погнався за шансом на чемпіонську каблучку в сильну команду, а підписав контракт із Tampa Bay Lightning , котрій був потрібен наставник для талановитої молоді.

   І вже в наступному сезоні Tampa Bay Lightning вийшли у плей-офф під керівництвом капітана Андрейчука,а вже у 2004-му році майже 41-річний Дейв, підняв над собою заслужений Кубок Стенлі.

   Дейвові пощастило прийняти участь у матчах усіх зірок НХЛ у 1990, 1994 р.р..

   У 1986 р. він став бронзовим призером Чемпіонату Світу.

   Дейв Андрейчук – один із самих шановних гравців усіх часів, від друзів по команді він навіть отримав прізвисько “Uncle Dave”. Велетень, 193 см., на зріст. За великим рахунком, він міг тільки одне – відпрацьовувати на п’ятачку, але робив він це краще за всіх в НХЛ, ймовірно за всі часи. У 2005 році, коли він ще не скінчив кар’єру, хокейну арену в рідному місті Дейва,Хемілтоні, було названо на його честь Dave Andreychuk Mountain Arena. А вже у 2014 році, біля арени Tampa Bay Times Forum, було встановлено бронзову статую Андрейчука з Кубком Стенлі.

   За наявності усіх видатних досягнень, здається дуже дивним, що про цього славетного спортсмена не написано жодної книги. Зазвичай, фанати, за такої любові, завжди можуть підготувати досить цікавий, нехай навіть не авторизований матеріал…Але відповідь в тому, що біографія Дейва, доволі проста: один шлюб, троє доньок, жодного страйку, жодного скандалу, жодної бійки на полі… Напрочуд тиха легенда, без будь-яких, ефектних рис…    Після закінчення спортивної кар’єри, Дейв став засновником благодійного фонду Dave Andreychuk Foundation . У роботі фонду також приймає участь уся Дейвова родина: батько, дружина і доньки . Цей фонд допомагає малозабезпеченим та хворим дітям. Місія фонду має три мети: допомога малозабезпеченим дітям, підтримка дітей із хронічними захворюваннями, інвестиції в молодь та аматорський спорт. Гасло фонду Андрейчука: “Разом ми зможемо допомогти дитині досягнути своєї мети”.

   Особистість Андрейчука зацікавила мене перш за все саме тому, що він є самою звичайною людиною. Він не володіє надзвичайними здібностями…але ця людина досягла визнання, завдяки своєї наполегливості, організованості, порядності. Дейва без сумніву можна назівати видатним нащадком світових українців. Цей цікавий приклад надихає мене також стати “світовим українцем”.

Михайло Кабанов 2017 р.