Стан корупції в сфері безоплатної приватизації землі Результати дослідження в м. Вознесенську у 2008 р

Моніторинг
    Вознесенською міською громадською організацією «Агентство економічного розвитку м. Вознесенська» в вересні - грудні 2008 року було проведено моніторинг ситуації та стану корупції в сфері безоплатної приватизації землі в м. Вознесенську. Моніторинг проводився в рамках проекту «Протидія корупції в сфері управління земельними ресурсами» який реалізується при підтримці проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна», що виконується Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Корпорації Виклики Тисячоліття (МСС). Моніторинг складався з двох частин: аналіз ситуації в сфері безоплатної приватизації землі громадянами та аналіз ситуації в сфері безоплатної приватизації землі мешканцями міста.
    В рамках першої частини моніторингу (безоплатна приватизація землі громадянами) було проведено соціологічне опитування серед 50 мешканців міста, що скористались своїм правом на безоплатну приватизацію землі згідно нового Положення, дві фокус-групи з мешканцями, що завершили процес безоплатної приватизації вільної земельної ділянки та земельної ділянки, що перебуває в їх користуванні та 5 глибинних інтерв’ю з посадовими особами. Головною метою проведення даного моніторингу було визначення ефективності застосування посадовими особами ОМС Положення про порядок безоплатної передачі землі у власність громадянам в м. Вознесенську та його вплив на реалізацію прав громадян в цій сфері. Результати отримані в ході моніторингу були співставленні з результат атами досліджень проведеними нашою організацією в цій сфері у 2007 р. В ході проведення аналізу було встановлено, що з прийняттям «Положення про порядок безоплатної передачі землі у власність громадянам в м. Вознесенську» ( рішення міської ради № 14 ХХVIII сесії 5 скликання від 26.12.07 р.) в місті одночасно запрацював принцип «єдиного вікна». Так з 1.01.08 р. прийом усіх документів та надання консультацій з питань безоплатної приватизації землі здійснюється фахівцями відділу земельних ресурсів Управління комунальної власності у вівторок з 14:00-16:00 та середу з 9:00-12:00 в приміщені інформаційно-довідкового центру по зверненню громадян за адресою площа Центральна,1 , міськвиконком, 1 поверх. Враховуючи цей факт, середня кількість звернень склала 2 рази і в порівняні з базовим опитуванням зменшилась на 6 разів. Більшість респондентів -72%, що звертались за консультаціями до інформаційно-довідкового центру по зверненню громадян отримали вичерпну інформацію з питання, що їх цікавило, і лише 23%, не отримали вичерпної інформації, тобто цей показник на 10% менше ніж був при базовому досліджені. Середня оцінка респондентів щодо процедури склала 3,5 балів з 5 можливих. Майже 50% опитаних, зазначили, що перешкоди в ході проходження процедури відсутні. 89% опитаних зазначили, що в місті працює принцип єдиного вікна при здійснені процедури безоплатної приватизації землі. На думку усіх опитаних посадові особи користуються у своїй роботі нормами викладеними у Положенні 100%. Всі вище зазначені факти свідчать про те, що прийняття положення дозволило значно спростити та скоротити процедуру безоплатної приватизації землі, зробити її більш прозорою та зрозумілою для пересічних громадян і як наслідок знизити рівень корупції в даній сфері. За результатами моніторингу було зібрано 20 рекомендацій, щодо покращення ситуації в сфері використання посадовимо особами у своїй роботі Положення, які будуть передані на розгляд та врахування ОМС.
    В рамках другої частини моніторингу (безоплатна приватизація землі громадянами) було проведено соціологічне опитування серед мешканців багатоквартирних житлових будинків, в якому прийняло участь 197 осіб та дві фокус-грпупи. Перша з посадовими особами ОМС задіяними в процедурі безоплатної приватизації землі та друга з представниками ОСББ, що мають право на безоплатну приватизацію землі. Головною метою моніторингу було виявлення корупційних проявів, адміністративних бар’єрів та перешкод, що стоять на шляху реалізації громадянами свого права на приватизацію земельної ділянки необхідної для обслуговування багатоквартирного житлового будинку. За результатами моніторингу було виявлено 15 адміністративних бар’єрів та перешкод, що стоять на шляху безоплатної приватизації землі юридичними особами та зібрано 10 пропозицій щодо покращення ситуації в даній сфері. Результати моніторингу будуть передані робочій групі для розробки рекомендацій по процедурі безоплатної приватизації землі громадянами.

Вікторія Аверкова
Виконавчий директор
ГО „Агентство економічного розвитку м. Вознесенська”

Звіт по моніторингу
(завантажити файл)